kogo szukamy
Architektury Aplikacji - Radek Maziarka, Oskar Dudycz
Ścieżka Architektura Aplikacji skupia się na przedstawieniu głównych i ponadczasowych założeń tworzenia systemów i aplikacji. Szukamy treści, które będą mogły znaleźć zastosować niezależnie od wykorzystywanej technologii czy chmury publicznej. Każda prezentacja powinna poszerzać wiedzę architektoniczną, pokazując różne aspekty tworzenia systemów.
Machine Learning / AI - Marcin Szeliga
Ścieżka Sztucznej Inteligencji na konferencji 4Developers jest skierowana do specjalistów i ekspertów z branży IT, którzy chcą podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą związaną z tematyką SI. Oznacza to, że mogą to być osoby pracujące jako programiści, architekci, analitycy danych, specjaliści ds. uczenia maszynowego, inżynierowie danych, liderzy projektów czy naukowcy, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w dziedzinie SI i chcą się nim podzielić z innymi.
Zgłaszając swoje wystąpienie, ważne jest aby prezentowana tematyka była związana z SI, i przedstawiała ciekawy problem lub rozwiązanie z tego zakresu. Warto też zaznaczyć jakie korzyści uczestnicy konferencji mogą otrzymać z twojego wystąpienia.
Organizatorzy konferencji 4Developers, przeprowadzają selekcję propozycji wystąpień i decydują które zostaną zaakceptowane na konferencję. Ostateczna decyzja zależy od zespołu organizatorów i jest podejmowana w oparciu o tematykę, przedstawioną problematykę oraz doświadczenie i ekspertyzę prelegenta.
Security - Adam Haertle
Kodu bez błędów bezpieczeństwa podobno napisać się nie da. Pytanie, czy w ogóle trzeba? A jeśli tak, to jak? Automaty? Szkolenia deweloperów? Procesy? Frameworki? Niektóre problemy udało się już rozwiązać, niektóre ciągle stawiają opór. Porozmawiajmy o tym, co działa, a co nie.
JavaScript - Hubert Zub
Jak co roku gorąco zachęcam do uczestnictwa w CFP ścieżki JavaScript i do zgłaszania tematów prelekcji: zarówno tych związanymi z JavaScriptem per se, tych traktujących o JS w przeglądarce, jak i tych ze świata node.js!
Tegoroczny raport State of Js (https://2022.stateofjs.com/) dość jasno wskazuje że świat technologii związanych z webem oraz JavaScriptem jest postrzegany jako dojrzały i stabilny, niemniej widać że koderów nieco swędzi ten status quo. Mimo dojrzałości produkcyjnych technologii, coraz częściej wskazują nowe rozwiązania jako interesujące - czyżby odzywało się przyzwyczajenie do pięciu nowych frameworków co tydzień?
Jednocześnie jako największe wyzwania naszej branży wciąż są wskazywane: architektura kodu, zarządzanie zależnościami oraz - mimo istnienia dziesiątek dedykowanych bibliotek - zarządzanie stanem aplikacji. Tak więc w tym samym duchu zapraszam was do zgłaszania waszych tematów: jeśli was też "swędzi" obecny stan technologii i spróbowaliście czegoś nowego - lub też macie remedium na jedne z większych bolączek - podzielcie się tym śmiało z uczestnikami 4developers. Do zobaczenia na konferencji!
Cloud - Wojciech Gawroński, Paweł Fiderek, Damian Mazurek
Projektujesz i tworzysz cyfrowe rozwiązania w chmurze? Świetnie, powiedz nam JAK! Nie ma znaczenia, czy jest to publiczny SaaS, najnowszy i modny system cloud native, czy efektywna migracja systemu legacy do chmury - szukamy rzeczywistych przypadków użycia. Wszyscy wiemy z teorii (dostarczonej za pośrednictwem marketingowych stron), że chmura pozwala się nam skalować, obniżać całkowity koszt posiadania, budować szybciej i tak dalej … ale właśnie - co to oznacza w praktyce? To dlatego potrzebujemy Twojej perspektywy - opowiedz o rzeczywistym wykorzystaniu chmur publicznych (Amazon Web Services, Google Cloud, Microsoft Azure) w Twoim projekcie wraz z płynącymi z tego wadami i zaletami.
Let’s talk on any cloud aspects you went trough - IoT, AI, serverless, cloud native, DevOps or simple migrations - what is truly matter is your perspective! You’ve done that / been there? Go step further and share it 🙂
Java - Grzegorz Piwowarek, Krzysztof Przygudzki
Java przeżywa małą rewolucję. Project Loom, Valhalla, Structured Concurrency, ScopedValues… i wiele innych. Na ścieżce Java szczególnie mile widziane będą tematy poświęcone nowinkom, ale równie chętnie posłuchamy o podstawach programowania w językach JVM czy tematach luźno z nimi powiązanymi, takimi jak craftsmanship. Jeśli nie masz pewności czy ścieżka Java będzie dobrym miejscem na Twoją prezentację, to nie zawahaj się odezwać do nas.
Testerska - Przemysław Libudzic, Piotr Wicherski
Uwielbiasz usprawniać podejście do jakości w swoim zespole? Wdrożyłeś nowe rozwiązania techniczne wokół automatyzacji testów? A może ostatnio ulepszyłeś miękkie procesy związane z testowaniem? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach! Ścieżka Testerska będzie idealna do tego, aby się tym podzielić.
Nie wyznaczamy tematu przewodniego, z wielką chęcią zapoznamy się z każdym pomysłem. Chcielibyśmy zaproponować uczestnikom konferencji różne spojrzenia na testowanie oprogramowania.
PHP - Tomasz Kowalczyk
Jest wiele rzeczy w ekosystemie PHP i branży technologicznej, które wydają nam się niezbędne do pracy. Po wielu rozmowach można jednak wyczuć, że to, co dla jednych jest absolutną podstawą, innym wręcz zmienia życie. Mimo wymiany wiedzy na wielu wydarzeniach, dla każdego wydaje się to być zupełnie co innego. Zapraszam do wysyłania zgłoszeń na ścieżkę PHP na wszelkie tematy związane z językiem, ekosystemem, oraz pracą w środowisku aplikacji internetowych.
Motywem przewodnim tegorocznej ścieżki PHP będą takie heurystyki, techniki, narzędzia, wzorce, biblioteki, frameworki, oraz inne tego typu, które zmieniły Twoje zawodowe życie. Których z nich używasz w unikalny sposób pomagając wnieść wyższą wartość w biznes Twojej firmy? Może udało Ci się zmienić czyjeś życie informacją o tym, że pewne problemy można rozwiązać zupełnie inaczej, łatwiej, szybciej? Zgłoś swoją prezentację i pomóż innym wejść na nowy poziom doświadczenia!
Warsztaty / Workshops - Kamila Gawrońska
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. I dlatego w ramach tej ścieżki chcemy skutecznie połączyć teorię z praktyką! Wszystko po to, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji: nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. Prosimy zatem o nadsyłanie tematów warsztatowych, w których czujesz się ekspertem. Propozycja wspiera jedną ze ścieżek tematycznych? Tym lepiej, ale nie musisz się tylko do tego ograniczać! Do zgłoszenia dołącz chwytliwą agendę, która pomoże uczestnikom zdecydować o wyborze Twojego warsztatu, informację dotyczącą oczekiwanego stanu wiedzy, oraz co wyniosą z niego uczestnicy.
DevOps - Dawid Ziółkowski, Tomasz Tarczyński
Ścieżka DevOps jak co roku szuka ludzi, którzy próbują pogodzić dwa światy. Deweloperów i tych od infrastruktury. Masz ciekawą historię jak usprawiłeś kooperację pomiędzy tymi dwoma frakcjami? Znasz jakieś narzędzie które pomaga "wymusić" współpracę pomiędzy różnymi zespołami? A może chciałbyś opowiedzieć jak w 2023 wciąż jest ciężko wprowadzić DevOps z prawdziwego zdarzenia? Na takie prelekcje też czekamy!
W tym roku jak i w kilku już poprzednich mamy też dedykowaną ścieżkę Cloud więc jeśli zastanawiasz się gdzie Twoja prelekcja by bardziej pasowała to zastanów się na czym się chciałbyś skupić. Chcesz opowiedzieć o jakichś konkretnych rozwiązaniach w chmurze? To pewnie ścieżka Cloud będzie bardziej odpowiednia. Chcesz opowiedzieć jaką Twój zespół przeszedł transformację podczas migracji do chmury - zapraszamy do nas!
Soft Skills & Business Relations - Anita Przybył, Michał Bartyzel
Jak co roku szukamy ciekawych, użytecznych, przetestowanych dobrych praktyk w ramach budowania skutecznych zespołów, komunikacji z zespołem i biznesem, zatrudniania i wdrażania nowych pracowników, zarządzania.
Ciekawi nas zarówno perspektywa członków zespołu jak i managementu.
Chętnie posłuchamy jak radzicie sobie z wdrażaniem ludzi, budowaniem relacji, współpracy i przywiązania do firmy w pracy zdalnej. Do tej pory niewiele było prelekcji na temat roli lidera technicznego, zatem szczególnie chętnie czekamy na takie prelekcje.
Pamiętaj, że uczestnik Twojego wystąpienia powinien wyjść z jedną praktyczną rzeczą, którą będzie mógł zastosować w swojej pracy.
Frontend / UI - Maciek Korsan
Na ścieżkę Frontend/UI zapraszamy osoby zajmujące się frontendem od strony przeglądarkowej - zarówno od strony programistycznej jak i designerskiej. Chętnie posłuchamy o nowościach w CSS wykorzystanych w praktyce, dostępności, design systemach, metodach na usprawnienie pracy na linii design - development, czy niekoniecznie produkcyjnych, ale ciekawych i szalonych projektach.
.NET - Piotr Stapp, Jakub Gutkowski
Na czym zjadłeś zęby, prawdziwe lekcje z życia. Co działało i dlaczego, co nie działało. Szukamy „war stories” a nie „wykładów na temat technologii”. Nie zawsze muszą być to historie z happy-end. Nie interesują nas buzz wordy.